Norden Machinery – Kalmar
Färdig 2021
Vi har haft nöjet att få leverera bord till det största industriprojektet i regionen på länge. Till Norden Machinerys nya fabrik har vi levererat bord, dels Unitebord, allt från ståbord via matsalsbord upp till riktigt stora konferensbord. Det är ett bra exempel på flexibiliteten i Unite bordsserien. Vi har även gjort Primobord i massiv ask som finns med i matsalen me ett högre sittande och som gruppbord i kontorsdelarna. Interiören ger ett ombonat och genomtänkt intryck.
Norden Machinery tillverkar och säljer förpackningsmaskiner för tubfyllning vilket man hållit på med i 85 år. Man har sina rötter i Kalmar där man är sprungna ur en mekanisk industri som startade 1877.
Till slut blev de anrika lokalerna centralt i Kalmar för trånga och oöverblickbara. Den nya fabriken ligger vid E22 norr om Kalmar.
Vi planeringen av interiören har Norden haft ett tätt samarbete med Atrio Arkitekter i Kalmar. Leveransen av möblerna sköttes av Kinnarps i Kalmar.